Archiwum artykułów

06-09-2018
Hemoroidy, nazywane też guzkami krwawniczymi, to żylaki odbytu, pojawiające się na zewnątrz lub w jego wnętrzu. Najczęściej znikają same po kilku tygodniach, ale mogą nawracać i utrzymywać się, mimo leczenia.
06-09-2018
Haluksy to nabyta deformacja stopy, a jej najbardziej charakterystycznym elementem jest odstawanie palucha do boku (koślawość). Nie jest to, niestety, tylko defekt kosmetyczny. Z czasem haluksy mogą powodować nie tylko kłopoty z noszeniem butów, ale też znaczny ból.
05-09-2018
Pomoc chorym i ich rodzinom, popularyzowanie wiedzy o schorzeniu, które dotyka pacjenta, wymiana doświadczeń, wsparcie prawne - takie m.in. cele realizują liczne w Polsce stowarzyszenia dla chorych i ich rodzin.
05-09-2018
Lekarz wykonujący znieczulenie może mieć pod opieką tylko jednego pacjenta, musi mu towarzyszyć pielęgniarka anestezjologiczna. Pacjent musi wyrazić zgodę na znieczulenie, a potwierdzający to dokument dołącza się do historii choroby.
04-09-2018
Wścieklizna to ostra wirusowa choroba ośrodkowego układu nerwowego ssaków. W celu jej zapobieżenia człowiekowi narażonemu na zakażenie, np. pokąsanemu przez dzikie zwierzę, należy jak najszybciej podać szczepionkę.
04-09-2018
Na rynku dostępna jest ogromna liczba preparatów odchudzających. Są "magnesy tłuszczu", środki "aktywizujące rozpuszczanie tłuszczu", preparaty hamujące łaknienie lub blokujące wchłanianie węglowodanów. Na ogół nie są skuteczne.
03-09-2018
Termin stres bojowy opisuje szereg reakcji psychofizycznych organizmu związanych z udziałem w działaniach wojennych. Jego najbardziej typowym następstwem jest PTSD, czyli zespół stresu bojowego z nawracającymi wspomnieniami traumatycznych wydarzeń, koszmarami, drażliwością czy niechęcią do kontaktu z ludźmi.
03-09-2018
Zakażenia szpitalne powodują powikłania chorobowe i wzrost śmiertelności. Zwiększają też koszty hospitalizacji. Według ekspertów są nieuniknione, jednak części z nich można przeciwdziałać lub ograniczyć ich oddziaływanie.
31-08-2018
Gaz rozweselający, sterowane komputerowo systemy do bezbolesnego podawania znieczuleń, znieczulenie ogólne - nowoczesna stomatologia oferuje wiele metod łagodzenia stresu i bólu u dzieci.
31-08-2018
Ubytek słuchu wywołany zbyt głośnym słuchaniem muzyki - to wada, która powstaje na własne życzenie. Najczęściej dotyka młodzieży, a szczególnie narażone są osoby słuchające głośnej muzyki często, długo i przez słuchawki.
30-08-2018
Ozzy Osbourne, wokalista zespołu "Black Sabath", kiedy poddał się kolonoskopii, namawiał też do badania swoją żonę. Sharon nie chciała tego zrobić, bo było ono dla niej zbyt wstydliwe, a w 2002 r. wykryto u niej raka jelita grubego.
29-08-2018
Paraliżujący lęk przed wyjściem z domu, chorobami czy zwierzętami – to niektóre z możliwych objawów zaburzeń lękowych zwanych dawniej nerwicą lękową. Leczenie jest długotrwałe, a jego efekt – zależny w znacznej części od stopnia zmotywowania pacjenta.