Archiwum artykułów

17-08-2023
Jak wybrać najlepszy syrop przeciwkaszlowy? Czy domowy syrop z cebuli jest skuteczny?
Kaszel jest dolegliwością, która pojawia się często przy przeziębieniu czy grypie. Niestety często bywa bardzo uporczywy i trudno się go pozbyć. W takim przypadku należy sięgnąć po leki na uporczywy suchy kaszel. Skuteczne są syropy przeciwkaszlowe, jednak czy warto spróbować też domowych sposobów?
03-08-2023
Wyjazd last minute do krajów egzotycznych
Decydując się na wyjazdy last minute do krajów egzotycznych, należy pamiętać nie tylko o szczepieniach zabezpieczających przed chorobami tropikalnymi, ale także o tym że po ich przyjęciu niezbędny jest czas na wykształcenie odporności.
31-07-2023
Medyczna marihuana a problemy zdrowotne - odmiany i zastosowanie
Medyczna marihuana jest stosunkowo młodym tematem w naszym kraju. Choć leczenie przy pomocy konopi zostało umożliwione dopiero niedawno, dla wielu osób okazało się to prawdziwym zbawieniem. Jakie są odmiany leczniczych konopi? Na co pomaga medyczna marihuana?
14-07-2023
Astma zniknęła - albo nigdy jej nie było
U jednej trzeciej dorosłych pacjentów dokładne testy nie potwierdziły astmy rozpoznanej kilka lat wcześniej - sugerują kanadyjskie badania opublikowane przez pismo "JAMA".
03-07-2023
Tanie zakupy w aptece online - jak zaoszczędzić najwięcej?
Rosnąca inflacja odbija się nie tylko na kosztach życia, ale i leczenia oraz profilaktyki zdrowotnej, poza tym ma niebagatelny wpływ na rosnące koszty związane z higieną czy pielęgnacją. Nic zatem dziwnego, że szukamy oszczędności, gdzie tylko jest to możliwe. W tej sytuacji popularnością cieszą się zakupy online, w tym również wykonywanie zakupów w aptekach internetowych, gdzie niejednokrotnie ceny są atrakcyjniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Jak można zaoszczędzić na zakupach w aptekach internetowych? Sprawdzamy!
19-06-2023
Ząbkowanie: kiedy się niepokoić, jak pomóc dziecku
Bywa, że ząbkowanie to trudny czas dla całej rodziny. Może warto wtedy skorzystać ze sprawdzonych metod, by pomóc dziecku, pamiętając, że jednak nie wszystkie propagowane jako "naturalne" są bezpieczne.
19-05-2023
Kto powinien suplementować selen?
Kruche paznokcie i skóra, brak jasności umysłu i zmęczenie to objawy, które mogą mieć tę samą przyczynę: niedobór selenu, minerału o kluczowych właściwościach. Selen nie jest często omawiany w ogólnych poradach żywieniowych. Jest to jednak niezbędny minerał, o właściwościach antyoksydacyjnych, a badania wskazują, że połowa populacji nie otrzymuje go w wystarczającej ilości. Pokarmy dostarczające selenu to m.in. warzywa, takie jak rośliny strączkowe, orzechy, nasiona i pełne ziarna, choć najbogatszym źródłem selenu są zwierzęta: chude mięso, podroby i owoce morza. Oto kto powinien suplementować selen.
15-05-2023
Badania krwi i moczu to najprostszy sposób na ochronę przed rakiem
O rozwijającym się w organizmie nowotworze mogą informować wyniki najprostszych badań. Kiedy na wczesnym etapie choroby organizm nie wysyła specyficznych sygnałów, można je znaleźć właśnie w wynikach tanich, rutynowo zlecanych analiz. Na ich podstawie lekarz może zlecić pogłębioną diagnostykę.
19-04-2023
Sen w pomieszczeniu ze światłem oznacza choroby
Już jedna noc przespana w jasnym pokoju może pogorszyć metabolizm, a chroniczne wystawienie na światło przed i podczas snu zwiększa ryzyko wielu chorób. Sprawdź, ile szkody wyrządzają ekrany i diody w sypialni.
13-04-2023
Profilaktyczne usunięcie piersi, kiedy jest potrzebne?
Kilka lat temu, kiedy amerykańska aktorka Angelina Jolie podała do publicznej wiadomości, że po wykryciu u siebie mutacji genetycznej BRCA1 poddała się obustronnej mastektomii, rzesze kobiet na całym świecie ruszyły do laboratoriów w celu wykonania badań. Tylko czy każda pacjentka powinna rozważać tak radykalne rozwiązanie?
01-03-2023
Poznaj Wakefielda - guru ruchów antyszczepionkowych
Andrew Wakefield wyrasta na guru ruchów antyszczepionkowych. Uważaj, to były brytyjski lekarz, któremu udowodniono szereg naukowych fałszerstw i konflikt interesów, co przeczy jego twierdzeniom, że jest niezależny i bezstronny.
23-02-2023
Im więcej błonnika w naszym menu, tym lepiej
Zaczęto o nim mówić więcej, gdy się okazało, że może być pomocny w odchudzaniu. Jednak błonnik ma wiele innych zalet - chroni przed różnymi chorobami – w tym obniża ryzyko wystąpienia nowotworów.