Archiwum artykułów

11-06-2024
Kiedy ostatnio byłaś u ginekologa? Kiedy robiłaś cytologię? To proste badanie, które pozwala na wykrycie zmian przedrakowych, a to oznacza, że dzięki niemu rak po prostu nie może się rozwinąć, daje się wyleczyć w stadium przedinwazyjnym. Teraz zaś w Centrum Onkologii w Warszawie sprawdzana jest metoda molekularna badania wymazu z szyjki macicy. Być może skuteczniejsza niż tradycyjna cytologia.
15-05-2024
Nadmiar soli nie tylko podnosi ciśnienie i szkodzi układowi krążenia - niszczy organizm także na inne sposoby. Między innymi pojawiają się zaburzenia układu odpornościowego, rośnie ryzyko choroby Alzheimera czy cukrzycy, cierpi flora jelitowa, a nastolatki szybciej tyją.
17-04-2024
O ile masz zdrowy układ pokarmowy, warto dołączyć do swoich posiłków czosnek. Nie chodzi wyłącznie o witaminy, w który jest bogaty. Sporo badań wskazuje, że osoby, które go często jedzą, rzadziej chorują na raka niż te, w których diecie jest go mało.
26-03-2024
Powiększona śledziona to zawsze objaw choroby. Nie daj sobie wmówić, że taka jest twoja uroda. Regularnie wykonywana morfologia i USG jamy brzusznej pozwoli trzymać rękę na pulsie, a w razie potrzeby - ustalić, w którym kierunku powinna iść pogłębiona diagnostyka, by nie marnować czasu.
27-02-2024
Sterylizacja jest bardzo ważnym procesem w środowisku medycznym i laboratoryjnym. Ma m.in. zmniejszyć ryzyko zakażenia pacjentów lub pracowników drobnoustrojami chorobotwórczymi i ich przetrwalnikami. Sprawdź, jakie testy do kontroli skuteczności sterylizacji wykorzystują w swojej pracy m.in. personel lekarski i inspektorzy sanitarni. 
19-02-2024
Im mniejsza masa ciała, tym bardziej toksyczny. O czym mowa? O oleju palmowym, zawartym w popularnym kremie do smarowania pieczywa i wielu słodyczach produkowanych przemysłowo. Spożywany od czasu do czasu nie powinien wyrządzić większej szkody, choć z pewnością nie jest zdrowy.
18-01-2024
Tak! Intensywne emocje, jakich doświadczają kibice w czasie oglądania wydarzeń sportowych, powodują istotny wzrost ryzyka wystąpienia ostrych incydentów sercowo-naczyniowych. Naukowcy oszacowali, że w dniu rozgrywek to ryzyko wśród mężczyzn może wzrosnąć nawet o 11 proc.
18-12-2023
Zimą nasza skóra narażona jest na przesuszenie, a osoby, które mają naturalne skłonności do rogowacenia skóry cierpią jeszcze bardziej. Przebywanie w ogrzewanych i źle wentylowanych pomieszczeniach, mroźna pogoda naruszająca barierę hydrolipidową także nie pomaga. Warto zatem zastanowić się, jak dbać o skórę suchą i bardzo przesuszoną zimą?
28-11-2023
Moda na brodę i piękny, a jednocześnie bardzo męski zarost pojawiła się u nas całkiem niedawno. Szybko jednak zawładnęła sercami wszystkich panów, a tyle, by większość z nich rozpoczęła zmagania o posiadanie takiego zarostu. Jednym udaje się to lepiej. Drudzy na brodę pracują miesiącami, pieczołowicie dobierając zarówno pielęgnację, jak i akcesoria. Jak o swoją brodę zadbać, gdy nie wszystko idzie, jak po przysłowiowym maśle? Oto 5 najbardziej wstydliwych problemów, na które napotyka większość brodatych mężczyzn.
23-10-2023
Wypadanie włosów to problem, który dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiety. W tym wypadku sprawdzi się szampon na wypadanie włosów, występujący w wielu wersjach. Oferta producentów jest niezwykle szeroka, dlatego każdy znajdzie to, czego potrzebuje! Jak wybrać idealny szampon tego typu? O czym warto pamiętać?
09-10-2023
Stężenie arsenu, kadmu, ołowiu, rtęci, cynku, miedzi, selenu w organizmie może mieć wypływ na ryzyko rozwoju nowotworu. - W przyszłości te metale będą mogły być wykorzystywane jako markery ryzyka rozwoju raka - mówi prof. Jan Lubiński, genetyk i onkolog.
26-09-2023
Większość kobiet marzy o idealnej cerze bez niedoskonałości. Tymczasem z wiekiem, skóra jest coraz bardziej podatna na różnego rodzaju przebarwienia. Zaburzenia pigmentacji mogą powodować przebarwienia lub odbarwienia skóry. Jak można sobie z nimi radzić?