Archiwum artykułów

08-09-2022
Smog zabija rocznie tysiące Polaków
Krótkie okresy wysokich stężeń pyłów PM 2,5 w powietrzu mogą zaostrzyć objawy chorób sercowo-naczyniowych czy układu oddechowego. W ten sposób przyczyniają się do cierpienia, a także śmierci. Zgodnie z nowymi szacunkami m.in. z jego powodu umierać rocznie może blisko 4 tys. osób.
26-08-2022
Kremy przeciwsłoneczne znacznie obniżają ryzyko raka skóry u młodych ludzi
Australijskie badanie pokazało, że osoby w wieku od 18 do 40 lat, które regularnie używały kremów z filtrem UV w dzieciństwie mają aż o 40 proc. obniżone ryzyko zachorowania na czerniaka. Naukowcy zalecają stosowanie kremu, kiedy tylko indeks UV przekroczy wartość 3.
17-06-2022
Jak możesz pomóc sobie w trakcie radioterapii?
Radioterapia jest skuteczną, bezpieczną i precyzyjną metodą leczenia chorych z nowotworami. Istota jej działania polega na precyzyjnym dostarczeniu dawki promieniowania w okolice nowotworu tak aby jednocześnie ochronić zdrowe narządy. Nowoczesna radioterapia zapewnia bezpieczeństwo chorego, jednak jak każda metoda leczenia ma pewne skutki uboczne. Występują one tylko u części chorych.
30-05-2022
Jak witamina B12 wpływa na układ nerwowy?
Witamina B12 nazywana również kobalaminą to jeden z organicznych związków chemicznych, które odpowiadają za szereg istotnych funkcji w organizmach ludzi i zwierząt. Jest rozpuszczalna w wodzie, pośrednio wpływa na przetwarzanie białek, tłuszczy i węglowodanów, a także bierze udział w produkcji czerwonych krwinek. Dowiedz się, jak witamina B12 wpływa na organizm oraz gdzie występuje witamina B12.
24-05-2022
Czy zwolnienie lekarskie wystawione online jest legalne?
Telemedycyna swoją popularność zyskała szczególnie w czasach pandemii, ale cieszy się zainteresowaniem nie tylko w związku z obawą o infekcje wirusowe. Jest również szybka i wygodna dla pacjenta. Efektem konsultacji z lekarzem na odległość może być między innymi zwolnienie lekarskie online – czy faktycznie to rozwiązanie jest legalne?
19-05-2022
10 faktów i mitów o zachodzeniu w ciążę
Kobieta jest najbardziej płodna w miesiącu swojego urodzenia? Łoże powinno być "odpromieniowane"? Czy trzeba położyć na nim skórę baranią lub koc wełniany? Czy częsty seks pogarsza jakość plemników? Sprawdź!
26-04-2022
Uwaga na hałas!
Niechciane dźwięki to niedoceniane zagrożenie, które zaburza pracę, naukę, wypoczynek i zwiększa ryzyko wielu chorób. Sprawdź, co Ci grozi, jeśli mieszkasz przy ruchliwej ulicy lub słuchasz głośnej muzyki.
28-03-2022
Cukrzyca idzie w parze z otyłością
Cierpisz na nadwagę lub otyłość? Niewykluczone, że albo już masz, albo wkrótce będziesz mieć cukrzycę typu 2. Im więcej nadprogramowych kilogramów, tym większe ryzyko. Jest dobra wiadomość: schudnięcie pomaga ograniczyć to ryzyko.