Archiwum artykułów

26-01-2023
Jak światło wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie
Człowiek potrzebuje odpowiedniej dawki światła o różnych porach dnia - dzięki temu lepiej śpi, cieszy się lepszym samopoczuciem, ma zdrowsze oczy, a nawet chudnie. Badania wskazują, że światło oddziałuje nawet na płód.
09-01-2023
Badania genetyczne odgrywają coraz większą rolę przy diagnostyce nowotworów
Badania genetyczne coraz częściej są stosowane w diagnostyce nowotworów, ponieważ pozwalają lekarzom na lepsze zrozumienie przyczyn rozwoju raka i na dobranie odpowiedniego leczenia dla danego pacjenta. Badania genetyczne pozwalają również na wykrycie mutacji genetycznych, które są często przyczyną raka i mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie. Wiedza ta może być również wykorzystana do wczesnego wykrywania nowotworu u osób z mutacjami genetycznymi, co zwiększa szansę na skuteczne leczenie.
12-12-2022
Jakie błędy dietetyczne popełniają chorzy na cukrzycę typu 2
Niestety, nie ma jednej, uniwersalnej diety, dobrej dla wszystkich osób z cukrzycą. Jej skład powinien być zawsze ustalany indywidualnie, w zależności od konkretnych potrzeb i ograniczeń dotyczących danego pacjenta. Niemniej jednak, istnieją pewne ogólne zasady żywienia w cukrzycy, które zarówno osoby chore, jak też ich bliscy, powinni znać.
07-11-2022
Nowotwory – objawy, których nie wolno lekceważyć
Wiele z nowotworów ma objawy, które kojarzą się także z innymi schorzeniami. Szybka wizyta u lekarza i diagnostyka mogą oszczędzić nam niepotrzebnego stresu.
24-10-2022
Przetworzone jedzenie to porażka
Przez ostatnie 50 lat byliśmy poddawani eksperymentowi, który całkowicie się nie powiódł. Zakładał on, że przetworzone jedzenie jest lepsze od prawdziwego – pisze na łamach "JAMA Pediatrics" dr Robert H. Lustig, znany amerykański endokrynolog dziecięcy z University of California w San Francisco.
08-09-2022
Smog zabija rocznie tysiące Polaków
Krótkie okresy wysokich stężeń pyłów PM 2,5 w powietrzu mogą zaostrzyć objawy chorób sercowo-naczyniowych czy układu oddechowego. W ten sposób przyczyniają się do cierpienia, a także śmierci. Zgodnie z nowymi szacunkami m.in. z jego powodu umierać rocznie może blisko 4 tys. osób.
26-08-2022
Kremy przeciwsłoneczne znacznie obniżają ryzyko raka skóry u młodych ludzi
Australijskie badanie pokazało, że osoby w wieku od 18 do 40 lat, które regularnie używały kremów z filtrem UV w dzieciństwie mają aż o 40 proc. obniżone ryzyko zachorowania na czerniaka. Naukowcy zalecają stosowanie kremu, kiedy tylko indeks UV przekroczy wartość 3.
17-06-2022
Jak możesz pomóc sobie w trakcie radioterapii?
Radioterapia jest skuteczną, bezpieczną i precyzyjną metodą leczenia chorych z nowotworami. Istota jej działania polega na precyzyjnym dostarczeniu dawki promieniowania w okolice nowotworu tak aby jednocześnie ochronić zdrowe narządy. Nowoczesna radioterapia zapewnia bezpieczeństwo chorego, jednak jak każda metoda leczenia ma pewne skutki uboczne. Występują one tylko u części chorych.
30-05-2022
Jak witamina B12 wpływa na układ nerwowy?
Witamina B12 nazywana również kobalaminą to jeden z organicznych związków chemicznych, które odpowiadają za szereg istotnych funkcji w organizmach ludzi i zwierząt. Jest rozpuszczalna w wodzie, pośrednio wpływa na przetwarzanie białek, tłuszczy i węglowodanów, a także bierze udział w produkcji czerwonych krwinek. Dowiedz się, jak witamina B12 wpływa na organizm oraz gdzie występuje witamina B12.
24-05-2022
Czy zwolnienie lekarskie wystawione online jest legalne?
Telemedycyna swoją popularność zyskała szczególnie w czasach pandemii, ale cieszy się zainteresowaniem nie tylko w związku z obawą o infekcje wirusowe. Jest również szybka i wygodna dla pacjenta. Efektem konsultacji z lekarzem na odległość może być między innymi zwolnienie lekarskie online – czy faktycznie to rozwiązanie jest legalne?
19-05-2022
10 faktów i mitów o zachodzeniu w ciążę
Kobieta jest najbardziej płodna w miesiącu swojego urodzenia? Łoże powinno być "odpromieniowane"? Czy trzeba położyć na nim skórę baranią lub koc wełniany? Czy częsty seks pogarsza jakość plemników? Sprawdź!
26-04-2022
Uwaga na hałas!
Niechciane dźwięki to niedoceniane zagrożenie, które zaburza pracę, naukę, wypoczynek i zwiększa ryzyko wielu chorób. Sprawdź, co Ci grozi, jeśli mieszkasz przy ruchliwej ulicy lub słuchasz głośnej muzyki.