Archiwum artykułów

07-07-2021
Onkologiczna mapa Polski. Gdzie najczęściej chorujemy na raka
Najwięcej osób umiera z powodu nowotworów w "zielonych" województwach: kujawsko-pomorskim i warmińsko-mazurskim, a najmniej - w także "zielonym" podkarpackim. Istotnym czynnikiem wpływającym na taką śmiertelność wydaje się w Polsce uzależnienie od tytoniu.
30-06-2021
Jaki i czemu pacjenta z przeszczepem chroni się jak nowo narodzone dziecko
Choroby zakaźne to jedno z największych śmiertelnych zagrożeń po przeszczepieniu tkanki czy narządu. To mit, że przed czy po transplantacji nie wolno się szczepić! Wprost przeciwnie – szczepienia to dla biorców najczęściej jedno z podstawowych zaleceń lekarskich, niezależnie od tego, czy przeszli w dzieciństwie pełny cykl szczepień. Również "doszczepić się" powinny osoby z otoczenia biorców.
06-05-2021
Zabawa jest konieczną terapią dla chorych dzieci
Dzieci chorujące na raka bez względu na to, jak dramatyczna jest ich sytuacja, chcą i potrzebują się bawić. Zabawa pozwala na odzyskanie poczucia normalności i jest doskonałą formą autoterapii. Pomaga też rodzicom.
01-04-2021
Niewielkie, lecz częste urazy głowy są groźne
Wielokrotne odbijanie piłki głową może powodować dające się wykryć zmiany w mózgu i pogorszenie sprawności umysłowej. Sportowcy narażeni na uderzenia w głowę powinni zachować rozsądek i odpowiednio się zabezpieczyć.
05-11-2019
Wysokie społeczne i ekonomiczne koszty grypy
W ramach Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy w 2013 r. powstał raport "Grypa i jej koszty". Według jego autorów koszty związane z obniżoną efektywnością chorych oraz z absencjami w pracy mogą wynieść w sezonie nawet 4,3 mld zł.
13-09-2018
Dieta dla seniora
Zdrowa, lekkostrawna, a przede wszystkim dobrana do schorzeń, których w podeszłym wieku bywa wiele – taka powinna być dieta seniora. Jak podkreślają geriatrzy, trudno ustalić standardowe zalecenia dla wszystkich, bo sprawność i kondycja fizyczna seniorów bywają różne.
11-09-2018
Standardy jakości dla medycznych laboratoriów diagnostycznych i mikrobiologicznych
Krew do badań powinno się pobierać rano, po wypoczynku nocnym, na czczo, przy zachowaniu dotychczasowej diety – to jedna z zasad zapisana w standardach jakości dla medycznych laboratoriów diagnostycznych i mikrobiologicznych.
10-09-2018
Bezsenność – problem milionów Polaków
Na bezsenność uskarża się ok. 30 proc. Polaków w różnym wieku, również nastolatków. Nieleczona ma bardzo negatywny wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne – zwiększa m.in. ryzyko chorób układu krążenia i cukrzycy.