Ozzy Osbourne, wokalista zespołu "Black Sabath", kiedy poddał się kolonoskopii, namawiał też do badania swoją żonę. Sharon nie chciała tego zrobić, bo było ono dla niej zbyt wstydliwe, a w 2002 r. wykryto u niej raka jelita grubego.

Musiała poddać się operacji, podczas której wycięto jej guz wraz z kilkunastocentymetrowym fragmentem jelita, którego końce zespolono. Potem przez trzy miesiące leczono ją chemioterapią, nie była pewna, czy przeżyje. Lekarze początkowo dawali jej jedynie 33 proc. szans na pokonanie choroby.

Łagodne zmiany przednowotworowe

Sharon Osbourne uporała się z rakiem. Żałuje jednak, że nie zdecydowała się na to badanie, jest pewna, że gdyby to zrobiła, nie musiałaby tyle cierpieć.

W 2004 r. założyła fundację swojego imienia – Sharon Osbourne Colon Cancer Program. Opowiada o tym, jaki popełniła błąd. I namawia, żeby poddawać się kolonoskopii, choć jest to najbardziej nielubiane przez pacjentów badanie spośród tych, jakie zaleca się w profilaktyce nowotworów. Wielu osobom ratuje jednak życie, pozwala uniknąć inwazyjnego i uciążliwego leczenia.

Jest to tylko część artykułu, zobacz całość na ŚwiatPrzychodni.pl