Archiwum artykułów

07-09-2018
Dogoterapia – terapia z udziałem psów
Dogoterapia to terapia z udziałem odpowiednio wyszkolonych psów. Może wspomagać rehabilitację ruchową i psychoterapię, stosuje się ją m.in. u osób z takimi schorzeniami jak zespół Downa, autyzm, zaburzenia mowy, koordynacji ruchowej.
06-09-2018
Haluksy, czyli kłopoty z koślawymi paluchami
Haluksy to nabyta deformacja stopy, a jej najbardziej charakterystycznym elementem jest odstawanie palucha do boku (koślawość). Nie jest to, niestety, tylko defekt kosmetyczny. Z czasem haluksy mogą powodować nie tylko kłopoty z noszeniem butów, ale też znaczny ból.
06-09-2018
Hemoroidy
Hemoroidy, nazywane też guzkami krwawniczymi, to żylaki odbytu, pojawiające się na zewnątrz lub w jego wnętrzu. Najczęściej znikają same po kilku tygodniach, ale mogą nawracać i utrzymywać się, mimo leczenia.
05-09-2018
Standardy w dziedzinie anestezjologii
Lekarz wykonujący znieczulenie może mieć pod opieką tylko jednego pacjenta, musi mu towarzyszyć pielęgniarka anestezjologiczna. Pacjent musi wyrazić zgodę na znieczulenie, a potwierdzający to dokument dołącza się do historii choroby.
05-09-2018
Stowarzyszenia dla rodzin chorych
Pomoc chorym i ich rodzinom, popularyzowanie wiedzy o schorzeniu, które dotyka pacjenta, wymiana doświadczeń, wsparcie prawne - takie m.in. cele realizują liczne w Polsce stowarzyszenia dla chorych i ich rodzin.
04-09-2018
Wścieklizna
Wścieklizna to ostra wirusowa choroba ośrodkowego układu nerwowego ssaków. W celu jej zapobieżenia człowiekowi narażonemu na zakażenie, np. pokąsanemu przez dzikie zwierzę, należy jak najszybciej podać szczepionkę.
04-09-2018
Suplementy odchudzające nie odchudzają
Na rynku dostępna jest ogromna liczba preparatów odchudzających. Są "magnesy tłuszczu", środki "aktywizujące rozpuszczanie tłuszczu", preparaty hamujące łaknienie lub blokujące wchłanianie węglowodanów. Na ogół nie są skuteczne.
03-09-2018
Zakażenia szpitalne - jak im przeciwdziałać
Zakażenia szpitalne powodują powikłania chorobowe i wzrost śmiertelności. Zwiększają też koszty hospitalizacji. Według ekspertów są nieuniknione, jednak części z nich można przeciwdziałać lub ograniczyć ich oddziaływanie.