16-09-2024
Dzięki zmianie sposobu odżywiania możemy obniżyć cholesterol nawet o 20 proc. – podkreśla prof. Marek Naruszewicz, Honorowy Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Badań nad Miażdżycą. - To często wystarczy, by znacząco obniżyć ryzyko zawału i udaru.
26-08-2024
Cera naczynkowa to szczególny typ skóry, który charakteryzuje się widocznymi naczynkami krwionośnymi, tzw. teleangiektazjami, które mogą tworzyć sieć drobnych, czerwonych linii na powierzchni skóry. Jest to delikatna i wrażliwa cera, która wymaga specjalnej pielęgnacji, aby zminimalizować zaczerwienienia i ryzyko powstawania nowych zmian na skórze. Dlatego ważne jest, aby wybierać odpowiednie kosmetyki do cery naczynkowej, które pomogą wzmocnić skórę i ochronić ją przed czynnikami zewnętrznymi.
22-08-2024
O tym, żeby troszczyć się o serce, słyszał już zapewne każdy. Coraz więcej też mówi się o nerkach, przy czym zwykle jeśli układ krążenia kiepsko działa, nerki również. Jednak szczególną uwagę warto też poświęcić innemu narządowi – wątrobie. Jest niezwykła pod względem zdolności regeneracji. Ale i wątrobie można w końcu zaszkodzić. Jak zatem ją chronić?
25-07-2024
Ciągły rozwój technologiczny pozwala na stosowanie innowacyjnych rozwiązań, które znacznie podnoszą codzienną jakość życia. Należą do nich m.in. recepty elektroniczne, które możesz zrealizować w każdej aptece na terenie kraju. Już dziś dowiedz się, jak to działa!
18-07-2024
Starsi ludzie często skarżą się, że budzą się wcześnie i nie mogą ponownie zasnąć. Najnowsze badania pokazują, że to może nie być wcale zaburzenie, lecz wynik ewolucji. Dzięki temu dziadkowie mogą opiekować się w nocy wnukami, a rodzice mają czas, by się wyspać.
11-06-2024
Kiedy ostatnio byłaś u ginekologa? Kiedy robiłaś cytologię? To proste badanie, które pozwala na wykrycie zmian przedrakowych, a to oznacza, że dzięki niemu rak po prostu nie może się rozwinąć, daje się wyleczyć w stadium przedinwazyjnym. Teraz zaś w Centrum Onkologii w Warszawie sprawdzana jest metoda molekularna badania wymazu z szyjki macicy. Być może skuteczniejsza niż tradycyjna cytologia.
15-05-2024
Nadmiar soli nie tylko podnosi ciśnienie i szkodzi układowi krążenia - niszczy organizm także na inne sposoby. Między innymi pojawiają się zaburzenia układu odpornościowego, rośnie ryzyko choroby Alzheimera czy cukrzycy, cierpi flora jelitowa, a nastolatki szybciej tyją.
17-04-2024
O ile masz zdrowy układ pokarmowy, warto dołączyć do swoich posiłków czosnek. Nie chodzi wyłącznie o witaminy, w który jest bogaty. Sporo badań wskazuje, że osoby, które go często jedzą, rzadziej chorują na raka niż te, w których diecie jest go mało.
26-03-2024
Powiększona śledziona to zawsze objaw choroby. Nie daj sobie wmówić, że taka jest twoja uroda. Regularnie wykonywana morfologia i USG jamy brzusznej pozwoli trzymać rękę na pulsie, a w razie potrzeby - ustalić, w którym kierunku powinna iść pogłębiona diagnostyka, by nie marnować czasu.
27-02-2024
Sterylizacja jest bardzo ważnym procesem w środowisku medycznym i laboratoryjnym. Ma m.in. zmniejszyć ryzyko zakażenia pacjentów lub pracowników drobnoustrojami chorobotwórczymi i ich przetrwalnikami. Sprawdź, jakie testy do kontroli skuteczności sterylizacji wykorzystują w swojej pracy m.in. personel lekarski i inspektorzy sanitarni.
19-02-2024
Im mniejsza masa ciała, tym bardziej toksyczny. O czym mowa? O oleju palmowym, zawartym w popularnym kremie do smarowania pieczywa i wielu słodyczach produkowanych przemysłowo. Spożywany od czasu do czasu nie powinien wyrządzić większej szkody, choć z pewnością nie jest zdrowy.
18-01-2024
Tak! Intensywne emocje, jakich doświadczają kibice w czasie oglądania wydarzeń sportowych, powodują istotny wzrost ryzyka wystąpienia ostrych incydentów sercowo-naczyniowych. Naukowcy oszacowali, że w dniu rozgrywek to ryzyko wśród mężczyzn może wzrosnąć nawet o 11 proc.