Archiwum artykułów

10-02-2022
Jak zwiększyć swoje szanse na wyzdrowienie po operacji
Każda operacja i każde znieczulenie jest poważną ingerencją w organizm i niesie ze sobą ryzyko powikłań. Pacjent może jednak sam zrobić sporo, by te ryzyko było mniejsze. Podpowiadamy, co zwiększa szansę uniknięcia problemów.
18-01-2022
Amantadyna - czy faktycznie pomaga nam zwalczyć COVID-19?
Pandemia to przede wszystkim coś, czego nikt z nas nie mógł przewidzieć i to właśnie dlatego tak trudno jest nam dostosować się do nowej rzeczywistości. Wszyscy mamy inne opinie dotyczące tego, jak powinno funkcjonować w tym czasie państwo oraz jak powinny być leczone osoby zarażone. Większość z nas nie ma jednak oczywiście niezbędnego wykształcenia, aby podejmować tutaj jakiekolwiek decyzje – a warto też czasem zastanowić się nad tym, w które informacje zaczynamy wierzyć.
21-12-2021
Czy chemioterapia zabija więcej pacjentów niż rak?
To MIT! Chemioterapia jest metodą leczenia nowotworów, która ratuje życie setkom tysięcy ludzi na całym świecie. Trzeba jednak pamiętać, że tzw. leczenie systemowe jest bardzo obciążające dla schorowanego organizmu i nie można go stosować, gdy pacjent nie spełnia kryteriów włączenia do takiego leczenia.
07-12-2021
Siatkówczak - zachowaj czujność!
Biały refleks na dnie oka lub zez - to pierwsze objawy retinoblastomy. Ten nowotwór umiemy w Polsce znakomicie leczyć, dlatego nie można zwlekać z wizytą u okulisty.
21-11-2021
Profilaktyka HPV u mężczyzn
Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) powoduje przede wszystkim za rozwój raka szyjki macicy. Ale zakażenie HPV może być groźne również dla mężczyzn, m.in. z powodu ryzyka wystąpienia nowotworów prącia i odbytu. Co warto o nim wiedzieć i jak się przed nim chronić?
25-10-2021
Mielofibroza - zmęczenie, powiększona śledziona
Mielofibroza jest bardzo rzadkim, a zarazem niebezpiecznym nowotworem szpiku kostnego. Wykryć go może proste badanie - morfologia krwi. W Polsce liczba chorych na mielofibrozę jest znacznie niedoszacowana.
13-09-2021
Nie lekceważ spuchniętej nogi
U pani Kamili zaczęło się od bólu pod kolanem, potem noga zaczęła puchnąć, a skóra sinieć. Nie każdy ma tyle szczęścia, co ona. U niej objawy zakrzepicy były tak oczywiste, że trudno je było zlekceważyć, a nie zawsze tak jest.
25-08-2021
Tylko 17 proc. osób zgłasza się na profilaktyczną kolonoskopię
Na profilaktyczną kolonoskopię zgłasza się w Polsce zaledwie 17% tych, których zaproszono na badanie przesiewowe. W Stanach Zjednoczonych Ameryki około 40% osób z grupy ryzyka rozwoju raka jelita grubego poddaje się kolonoskopii. Tymczasem tego typu badanie znacząco przyczynia się do wykrywania raka jelita grubego.