Archiwum artykułów

02-07-2023
Rosnąca inflacja odbija się nie tylko na kosztach życia, ale i leczenia oraz profilaktyki zdrowotnej, poza tym ma niebagatelny wpływ na rosnące koszty związane z higieną czy pielęgnacją. Nic zatem dziwnego, że szukamy oszczędności, gdzie tylko jest to możliwe. W tej sytuacji popularnością cieszą się zakupy online, w tym również wykonywanie zakupów w aptekach internetowych, gdzie niejednokrotnie ceny są atrakcyjniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Jak można zaoszczędzić na zakupach w aptekach internetowych? Sprawdzamy!
19-06-2023
Bywa, że ząbkowanie to trudny czas dla całej rodziny. Może warto wtedy skorzystać ze sprawdzonych metod, by pomóc dziecku, pamiętając, że jednak nie wszystkie propagowane jako "naturalne" są bezpieczne.
18-05-2023
Kruche paznokcie i skóra, brak jasności umysłu i zmęczenie to objawy, które mogą mieć tę samą przyczynę: niedobór selenu, minerału o kluczowych właściwościach. Selen nie jest często omawiany w ogólnych poradach żywieniowych. Jest to jednak niezbędny minerał, o właściwościach antyoksydacyjnych, a badania wskazują, że połowa populacji nie otrzymuje go w wystarczającej ilości. Pokarmy dostarczające selenu to m.in. warzywa, takie jak rośliny strączkowe, orzechy, nasiona i pełne ziarna, choć najbogatszym źródłem selenu są zwierzęta: chude mięso, podroby i owoce morza. Oto kto powinien suplementować selen.
15-05-2023
O rozwijającym się w organizmie nowotworze mogą informować wyniki najprostszych badań. Kiedy na wczesnym etapie choroby organizm nie wysyła specyficznych sygnałów, można je znaleźć właśnie w wynikach tanich, rutynowo zlecanych analiz. Na ich podstawie lekarz może zlecić pogłębioną diagnostykę.
19-04-2023
Już jedna noc przespana w jasnym pokoju może pogorszyć metabolizm, a chroniczne wystawienie na światło przed i podczas snu zwiększa ryzyko wielu chorób. Sprawdź, ile szkody wyrządzają ekrany i diody w sypialni.
13-04-2023
Kilka lat temu, kiedy amerykańska aktorka Angelina Jolie podała do publicznej wiadomości, że po wykryciu u siebie mutacji genetycznej BRCA1 poddała się obustronnej mastektomii, rzesze kobiet na całym świecie ruszyły do laboratoriów w celu wykonania badań. Tylko czy każda pacjentka powinna rozważać tak radykalne rozwiązanie?
01-03-2023
Andrew Wakefield wyrasta na guru ruchów antyszczepionkowych. Uważaj, to były brytyjski lekarz, któremu udowodniono szereg naukowych fałszerstw i konflikt interesów, co przeczy jego twierdzeniom, że jest niezależny i bezstronny.
23-02-2023
Zaczęto o nim mówić więcej, gdy się okazało, że może być pomocny w odchudzaniu. Jednak błonnik ma wiele innych zalet - chroni przed różnymi chorobami – w tym obniża ryzyko wystąpienia nowotworów.
17-02-2023
Wokół tego, czy jajka są zdrowe, narosło mnóstwo mitów. Wbrew obiegowej opinii nie tylko nie szkodzą, ale i są super zdrowe. Oczywiście pod warunkiem, że – jak we wszystkim – w ich jedzeniu zachowamy umiar.
14-02-2023
Cukrzyca zaliczana jest do chorób metabolicznych. Dlatego też może wpłynąć na pojawienie się niedoborów żywieniowych, które oddziałują na ogólny stan organizmu, osłabiając go. Z tego powodu w przypadku diabetyków tak istotne jest wdrożenie zdrowej i zbilansowanej diety. Czasami jednak nie da się dostarczyć z pożywieniem wszystkich niezbędnych witamin i minerałów w taki sposób, aby ich stężenie we krwi było utrzymane na optymalnym poziomie. W takim przypadku można sięgnąć po suplementy dla diabetyków. Jakich witamin może brakować osobom chorym na cukrzycę? Podpowiadamy.
10-02-2023
Otyłość, ciężka praca fizyczna lub zbyt intensywne uprawianie sportu mogą istotnie przyczynić się do rozwoju tej niezwykle dolegliwej choroby atakującej stawy. W pewnym zakresie można jej jednak zapobiegać, przy czym profilaktykę najlepiej zacząć już we wczesnym dzieciństwie. Poznaj najważniejsze fakty o chorobie zwyrodnieniowej stawów.
03-02-2023
Sztuka medycyny zapewne polega na tym, żeby na podstawie zestawu objawów postawić prawidłową diagnozę. Problem w tym, że te same objawy mogą manifestować różne choroby. Tak jest na przykład z jersiniozą, potrafiącą "udawać" zapalenie wyrostka robaczkowego lub chorobę Leśniowskiego-Crohna. A nabawić się jej można wskutek zjedzenia niedogotowanej wieprzowiny.