Archiwum artykułów

11-09-2018
Standardy jakości dla medycznych laboratoriów diagnostycznych i mikrobiologicznych
Krew do badań powinno się pobierać rano, po wypoczynku nocnym, na czczo, przy zachowaniu dotychczasowej diety – to jedna z zasad zapisana w standardach jakości dla medycznych laboratoriów diagnostycznych i mikrobiologicznych.
10-09-2018
Transport sanitarny - kiedy można z niego skorzystać
Pacjentowi w określonych sytuacjach przysługuje bezpłatny przejazd środkami transportu sanitarnego, w tym lotniczego, np. do najbliższego szpitala. Można z niego skorzystać na podstawie skierowania od lekarza, od poniedziałku do piątku w godz. 8-18 z wyjątkiem dni wolnych od pracy.
10-09-2018
Bezsenność – problem milionów Polaków
Na bezsenność uskarża się ok. 30 proc. Polaków w różnym wieku, również nastolatków. Nieleczona ma bardzo negatywny wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne – zwiększa m.in. ryzyko chorób układu krążenia i cukrzycy.
07-09-2018
Centrum Onkologii w Warszawie
320 tysięcy wizyt ambulatoryjnych, 100 tysięcy hospitalizacji, 22 tysiące zabiegów operacyjnych rocznie - tak w liczbach wygląda praca Centrum Onkologii Instytut i. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie .
07-09-2018
Dogoterapia – terapia z udziałem psów
Dogoterapia to terapia z udziałem odpowiednio wyszkolonych psów. Może wspomagać rehabilitację ruchową i psychoterapię, stosuje się ją m.in. u osób z takimi schorzeniami jak zespół Downa, autyzm, zaburzenia mowy, koordynacji ruchowej.
06-09-2018
Hemoroidy
Hemoroidy, nazywane też guzkami krwawniczymi, to żylaki odbytu, pojawiające się na zewnątrz lub w jego wnętrzu. Najczęściej znikają same po kilku tygodniach, ale mogą nawracać i utrzymywać się, mimo leczenia.
06-09-2018
Haluksy, czyli kłopoty z koślawymi paluchami
Haluksy to nabyta deformacja stopy, a jej najbardziej charakterystycznym elementem jest odstawanie palucha do boku (koślawość). Nie jest to, niestety, tylko defekt kosmetyczny. Z czasem haluksy mogą powodować nie tylko kłopoty z noszeniem butów, ale też znaczny ból.
05-09-2018
Stowarzyszenia dla rodzin chorych
Pomoc chorym i ich rodzinom, popularyzowanie wiedzy o schorzeniu, które dotyka pacjenta, wymiana doświadczeń, wsparcie prawne - takie m.in. cele realizują liczne w Polsce stowarzyszenia dla chorych i ich rodzin.