Archiwum artykułów

17-02-2023
5 powodów, dla których warto jeść jajka
Wokół tego, czy jajka są zdrowe, narosło mnóstwo mitów. Wbrew obiegowej opinii nie tylko nie szkodzą, ale i są super zdrowe. Oczywiście pod warunkiem, że – jak we wszystkim – w ich jedzeniu zachowamy umiar.
14-02-2023
Jakich witamin może brakować osobom chorym na cukrzycę?
Cukrzyca zaliczana jest do chorób metabolicznych. Dlatego też może wpłynąć na pojawienie się niedoborów żywieniowych, które oddziałują na ogólny stan organizmu, osłabiając go. Z tego powodu w przypadku diabetyków tak istotne jest wdrożenie zdrowej i zbilansowanej diety. Czasami jednak nie da się dostarczyć z pożywieniem wszystkich niezbędnych witamin i minerałów w taki sposób, aby ich stężenie we krwi było utrzymane na optymalnym poziomie. W takim przypadku można sięgnąć po suplementy dla diabetyków. Jakich witamin może brakować osobom chorym na cukrzycę? Podpowiadamy.
10-02-2023
Choroba zwyrodnieniowa stawów: jak opóźnić jej rozwój
Otyłość, ciężka praca fizyczna lub zbyt intensywne uprawianie sportu mogą istotnie przyczynić się do rozwoju tej niezwykle dolegliwej choroby atakującej stawy. W pewnym zakresie można jej jednak zapobiegać, przy czym profilaktykę najlepiej zacząć już we wczesnym dzieciństwie. Poznaj najważniejsze fakty o chorobie zwyrodnieniowej stawów.
03-02-2023
Yersinie: groźne bakterie, które mogą być w twojej lodówce
Sztuka medycyny zapewne polega na tym, żeby na podstawie zestawu objawów postawić prawidłową diagnozę. Problem w tym, że te same objawy mogą manifestować różne choroby. Tak jest na przykład z jersiniozą, potrafiącą "udawać" zapalenie wyrostka robaczkowego lub chorobę Leśniowskiego-Crohna. A nabawić się jej można wskutek zjedzenia niedogotowanej wieprzowiny.
26-01-2023
Jak światło wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie
Człowiek potrzebuje odpowiedniej dawki światła o różnych porach dnia - dzięki temu lepiej śpi, cieszy się lepszym samopoczuciem, ma zdrowsze oczy, a nawet chudnie. Badania wskazują, że światło oddziałuje nawet na płód.
09-01-2023
Badania genetyczne odgrywają coraz większą rolę przy diagnostyce nowotworów
Badania genetyczne coraz częściej są stosowane w diagnostyce nowotworów, ponieważ pozwalają lekarzom na lepsze zrozumienie przyczyn rozwoju raka i na dobranie odpowiedniego leczenia dla danego pacjenta. Badania genetyczne pozwalają również na wykrycie mutacji genetycznych, które są często przyczyną raka i mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie. Wiedza ta może być również wykorzystana do wczesnego wykrywania nowotworu u osób z mutacjami genetycznymi, co zwiększa szansę na skuteczne leczenie.
12-12-2022
Jakie błędy dietetyczne popełniają chorzy na cukrzycę typu 2
Niestety, nie ma jednej, uniwersalnej diety, dobrej dla wszystkich osób z cukrzycą. Jej skład powinien być zawsze ustalany indywidualnie, w zależności od konkretnych potrzeb i ograniczeń dotyczących danego pacjenta. Niemniej jednak, istnieją pewne ogólne zasady żywienia w cukrzycy, które zarówno osoby chore, jak też ich bliscy, powinni znać.
07-11-2022
Nowotwory – objawy, których nie wolno lekceważyć
Wiele z nowotworów ma objawy, które kojarzą się także z innymi schorzeniami. Szybka wizyta u lekarza i diagnostyka mogą oszczędzić nam niepotrzebnego stresu.
24-10-2022
Przetworzone jedzenie to porażka
Przez ostatnie 50 lat byliśmy poddawani eksperymentowi, który całkowicie się nie powiódł. Zakładał on, że przetworzone jedzenie jest lepsze od prawdziwego – pisze na łamach "JAMA Pediatrics" dr Robert H. Lustig, znany amerykański endokrynolog dziecięcy z University of California w San Francisco.
08-09-2022
Smog zabija rocznie tysiące Polaków
Krótkie okresy wysokich stężeń pyłów PM 2,5 w powietrzu mogą zaostrzyć objawy chorób sercowo-naczyniowych czy układu oddechowego. W ten sposób przyczyniają się do cierpienia, a także śmierci. Zgodnie z nowymi szacunkami m.in. z jego powodu umierać rocznie może blisko 4 tys. osób.
26-08-2022
Kremy przeciwsłoneczne znacznie obniżają ryzyko raka skóry u młodych ludzi
Australijskie badanie pokazało, że osoby w wieku od 18 do 40 lat, które regularnie używały kremów z filtrem UV w dzieciństwie mają aż o 40 proc. obniżone ryzyko zachorowania na czerniaka. Naukowcy zalecają stosowanie kremu, kiedy tylko indeks UV przekroczy wartość 3.
17-06-2022
Jak możesz pomóc sobie w trakcie radioterapii?
Radioterapia jest skuteczną, bezpieczną i precyzyjną metodą leczenia chorych z nowotworami. Istota jej działania polega na precyzyjnym dostarczeniu dawki promieniowania w okolice nowotworu tak aby jednocześnie ochronić zdrowe narządy. Nowoczesna radioterapia zapewnia bezpieczeństwo chorego, jednak jak każda metoda leczenia ma pewne skutki uboczne. Występują one tylko u części chorych.