Większość kobiet marzy o idealnej cerze bez niedoskonałości. Tymczasem z wiekiem, skóra jest coraz bardziej podatna na różnego rodzaju przebarwienia. Zaburzenia pigmentacji mogą powodować przebarwienia lub odbarwienia skóry. Jak można sobie z nimi radzić?

Skąd biorą się przebarwienia na skórze?

Najczęstsza przyczyna przebarwień na skórze to upływ czasu i ekspozycja na słońce. Dzieje się tak dlatego, że promieniowanie UV sięga przez naskórek, aż do komórek barwnikowych zwanych melanocytami. Gdy praca melanocytów jest zaburzona, wytwarzają one duże ilości melaniny, które nie są równomiernie rozłożone na powierzchni skóry. Efektem tego jest powstawanie mało estetycznych plam. Jeśli opalamy się zbyt długo lub zbyt intensywnie, produkuje się coraz więcej melaniny, która prowadzi do powstawania przebarwień. Tak samo starzenie się komórek może być ich przyczyną. Jeśli stosujesz leki hormonalne, skóra może zareagować na nie alergicznie, pod wpływem reakcji ze słońcem.

Jak zminimalizować ryzyko powstawania przebarwień?

Najlepszy sposób na ochronę przed potencjalnymi przebarwieniami to codzienna pielęgnacja skóry za pomocą filtrów UV. Do twarzy powinno się używać jak najwyższych filtrów, aby nie narażać jej na promieniowanie słoneczne. Minimalny filtr do twarzy powinien wynosić spf 20, a najlepiej spf 50. Im mniej opalamy twarz, tym większa szansa, że skóra będzie zdrowsza. Możesz także zastosować kosmetyki do codziennej pielęgnacji, które minimalizują ryzyko przebarwień. Znane jest rozjaśniające działanie witaminy C, która działa pozytywnie na przebarwienia. Poza tym są to kwasy AHA, BHA i niacynamidy, które redukują niedoskonałości i przynoszą ukojenie dla skóry. Regularne stosowanie takich kosmetyków przyniesie efekty w postaci rozświetlonej i ukojonej skóry. Kremy, które działają rozświetlająco, nie tylko rozjaśniają przebarwienia, ale i nadają blasku twarzy i wygląda ona na młodszą i mniej zmęczoną. Czasem wystarczy lekko zmienić koloryt cery, aby uzyskać zadowalający efekt estetyczny. 

Poznaj kosmetyki najlepsze na problemy skórne związane z niejednolitym kolorytem cery

Jeśli chcesz, aby twoja pielęgnacja przyniosła szybkie i długotrwałe efekty, możesz zdecydować się na serum, które jest kosmetykiem o płynnej konsystencji, który bardzo dobrze się wchłania. A jakie wybrać serum przeciw niedoskonałościom? Na przykład z niacynamidami i kwasami AHA i BHA. Takie połączenie zapewnia złuszczanie skóry, przy jednoczesnej pielęgnacji. Niacynamidy mają silne właściwości regeneracyjne i przeciwzapalne i dobrze radzą sobie z takimi problemami. Niacynamidy przywracają skórze gładkość i elastyczność i zapewniają lepszą fotoochronę skóry. Dzięki temu, jest ona mniej podatna ma podrażnienia słoneczne, jako głównego czynnika powodującego przebarwienia. Pamiętaj o tym, aby w kremach na dzień były jednocześnie dodatki wysokich filtrów ochronnych, bo tylko tak chronisz skórę przed słońcem. Powinno się ich używać przez cały rok, a nie tylko latem. Ochrona skóry przed słońcem, to najlepsza profilaktyka, gdy chodzi o przebarwienia i oznaki starzenia się.

Możesz ocenić ten artykuł: