Kruche paznokcie i skóra, brak jasności umysłu i zmęczenie to objawy, które mogą mieć tę samą przyczynę: niedobór selenu, minerału o kluczowych właściwościach. Selen nie jest często omawiany w ogólnych poradach żywieniowych. Jest to jednak niezbędny minerał, o właściwościach antyoksydacyjnych, a badania wskazują, że połowa populacji nie otrzymuje go w wystarczającej ilości. Pokarmy dostarczające selenu to m.in. warzywa, takie jak rośliny strączkowe, orzechy, nasiona i pełne ziarna, choć najbogatszym źródłem selenu są zwierzęta: chude mięso, podroby i owoce morza. Oto kto powinien suplementować selen.
Osoby z zaburzeniami tarczycy
Tarczyca potrzebuje selenu, aby produkować hormon T3 i spełniać swoją rolę w procesach metabolicznych. Selen jest również niezbędny tarczycy do neutralizacji wytwarzanego przez nią nadtlenku wodoru, który w nadmiarze uszkadza tkanki własne gruczołu. Według badań przeprowadzonych przez Uniwersytet w Coimbrze, utrzymanie odpowiedniego poziomu selenu jest warunkiem zapobiegania problemom z tarczycą, a osoby z autoimmunologicznym zapaleniem tarczycy mogą odnieść korzyści z suplementacji selenem organicznym.
Osoby mające problem z pamięcią i koncentracją
Selen jest również potrzebny do syntezy tzw. selenoprotein, enzymów biorących udział w wielu funkcjach fizjologicznych, w tym w funkcjonowaniu mózgu. Te selenoproteiny są niezbędne do komunikacji między neuronami. To dlatego osoby z niedoborem selenu skarżą się na słabą pamięć, problemy z koncentracją i brak jasności umysłu.
Słaby nastrój - kolejna oznaka
Nie ulega wątpliwości, że niektóre rzeczy, które spotykają nas w życiu, uzasadniają przejście przez okres zniechęcenia, ale mogą temu sprzyjać także różne niedobory żywieniowe. Jednym z takich niedoborów jest selen. W przeglądzie badań opublikowanych w czasopiśmie Nutritional Neuroscience stwierdzono, że osoby z niskim poziomem selenu skarżyły się również na obniżony nastrój i niepokój, objawy, które ustępowały wraz z suplementacją.
Zmęczenie i osłabienie mięśni
Selen bierze udział w produkcji energii komórkowej i zmniejsza stres oksydacyjny, co oznacza, że krew z odpowiednią ilością tlenu może dotrzeć do każdego zakątka ciała. Jednak przy niedoborze selenu dochodzi do nadmiernego utleniania i zmniejsza się ilość tlenu krążącego z krwią, co prowadzi do zmęczenia i uczucia osłabienia mięśni.
Wypadanie włosów
Selen regeneruje i przedłuża życie innych antyoksydantów, takich jak witamina C, w organizmie. Antyoksydanty chronią wszystkie tkanki organizmu, w tym skórę głowy. Wypadanie włosów może oznaczać niedobór antyoksydantów związany z niedoborem selenu. Wypadanie włosów, które występuje stosunkowo szybko i jest równomiernie rozłożone może być oznaką niedoboru selenu.
Łamliwa skóra i paznokcie
Ten sam proces antyoksydacyjny jest niezbędny do utrzymania skóry i paznokci w dobrym stanie. Dlatego krucha skóra i paznokcie również mogą świadczyć o niedostatecznym wchłanianiu tego minerału. Blada skóra lub intensywna biel półksiężyców paznokci mogą być oznakami przewlekłego niedoboru selenu.
Artykuł opracowany przy współpracy z https://auraherbals.pl.
Komentarze (0)