Archiwum artykułów

06-05-2021
Zabawa jest konieczną terapią dla chorych dzieci
Dzieci chorujące na raka bez względu na to, jak dramatyczna jest ich sytuacja, chcą i potrzebują się bawić. Zabawa pozwala na odzyskanie poczucia normalności i jest doskonałą formą autoterapii. Pomaga też rodzicom.
01-04-2021
Niewielkie, lecz częste urazy głowy są groźne
Wielokrotne odbijanie piłki głową może powodować dające się wykryć zmiany w mózgu i pogorszenie sprawności umysłowej. Sportowcy narażeni na uderzenia w głowę powinni zachować rozsądek i odpowiednio się zabezpieczyć.
05-11-2019
Wysokie społeczne i ekonomiczne koszty grypy
W ramach Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy w 2013 r. powstał raport "Grypa i jej koszty". Według jego autorów koszty związane z obniżoną efektywnością chorych oraz z absencjami w pracy mogą wynieść w sezonie nawet 4,3 mld zł.
13-09-2018
Dieta dla seniora
Zdrowa, lekkostrawna, a przede wszystkim dobrana do schorzeń, których w podeszłym wieku bywa wiele – taka powinna być dieta seniora. Jak podkreślają geriatrzy, trudno ustalić standardowe zalecenia dla wszystkich, bo sprawność i kondycja fizyczna seniorów bywają różne.
11-09-2018
Standardy jakości dla medycznych laboratoriów diagnostycznych i mikrobiologicznych
Krew do badań powinno się pobierać rano, po wypoczynku nocnym, na czczo, przy zachowaniu dotychczasowej diety – to jedna z zasad zapisana w standardach jakości dla medycznych laboratoriów diagnostycznych i mikrobiologicznych.
10-09-2018
Transport sanitarny - kiedy można z niego skorzystać
Pacjentowi w określonych sytuacjach przysługuje bezpłatny przejazd środkami transportu sanitarnego, w tym lotniczego, np. do najbliższego szpitala. Można z niego skorzystać na podstawie skierowania od lekarza, od poniedziałku do piątku w godz. 8-18 z wyjątkiem dni wolnych od pracy.
10-09-2018
Bezsenność – problem milionów Polaków
Na bezsenność uskarża się ok. 30 proc. Polaków w różnym wieku, również nastolatków. Nieleczona ma bardzo negatywny wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne – zwiększa m.in. ryzyko chorób układu krążenia i cukrzycy.
07-09-2018
Centrum Onkologii w Warszawie
320 tysięcy wizyt ambulatoryjnych, 100 tysięcy hospitalizacji, 22 tysiące zabiegów operacyjnych rocznie - tak w liczbach wygląda praca Centrum Onkologii Instytut i. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie .