Kaszel jest dolegliwością, która pojawia się często przy przeziębieniu czy grypie. Niestety często bywa bardzo uporczywy i trudno się go pozbyć. W takim przypadku należy sięgnąć po leki na uporczywy suchy kaszel. Skuteczne są syropy przeciwkaszlowe, jednak czy warto spróbować też domowych sposobów?

Syrop z cebuli - czy warto po niego sięgnąć?

Syropy tłumiące kaszel zmniejszają intensywność ataków, a przy tym mają działanie przeciwzapalne. Wiele osób jednak zastanawia się, czy warto spróbować domowych sposobów. Jednym z najpopularniejszych jest przygotowanie i zażywanie syropu z cebuli. Wystarczy tylko pokroić w drobną kostkę dwie cebule, następnie zasypać ją kilkoma łyżkami cukru i przykryć folią spożywczą. Następnego dnia wytrąci się sok, który będzie pełnił rolę syropu. Trzeba wiedzieć, że cebula działa antybakteryjnie i rzeczywiście może oczyszczać drogi oddechowe, ale mimo wszystko nie zastąpi syropu na kaszel suchy i mokry. Syropy przeciwkaszlowe również mogą w swoim składzie posiadać związki roślinne czy ziołowe, jednak wykazują one skuteczniejsze działanie niż sama cebula.

Syrop przeciwkaszlowy - jak wybrać ten najlepszy?

Syrop przeciwkaszlowy musi być dobrany pod kątem dolegliwości. Kaszel mokry to taki, w którym podczas wykrztuszania pojawia się wydzielina żółta, biała lub zielonkawa. Natomiast kaszel suchy jest męczący i napadowy. Jednak nie ma się co oszukiwać, często trudno rozróżnić czy człowiek zmaga się z kaszlem suchym czy mokrym. Na szczęście dostępne są leki, które sprawdzą się w jednym i drugim przypadku. Na uwagę zasługują syropy, które w składzie mają porost islandzki oraz witaminę C. Ten pierwszy wzmacnia naturalne mechanizmy obronne organizmu, ale też oczyszcza układ oddechowy, natomiast witamina C jest silnym antyoksydantem, a do tego wzmacnia odporność. Można też sięgnać po produkty, które w składzie mają miód oraz kompleksy molekularne. Tutaj szczególnie dużą rolę odgrywa kocanka włoska oraz babka lancetowata, która zmniejsza ilość napadów kaszlowych, a przy tym nawilża śluz. Dzięki temu łatwiej go odkrztusić. 

Co poza zażywaniem syropu można jeszcze zrobić, zmagając się z kaszlem?

Nie zapomnijcie jeszcze o odpowiednim nawadnianiu. Trzeba pić przynajmniej 2 litry wody, najlepiej z dodatkiem miodu wielokwiatowego. Zalecane są do tego napoje aloesowe. Ponadto dieta powinna być lekka, oparta przede wszystkim na zupach bądź zupach kremach, które będą rozrzedzać wydzielinę.   

Możesz ocenić ten artykuł: