Zarażenia pasożytami przewodu pokarmowego nie są rzadkością. Ich powodem najczęściej jest niedostateczna higiena, zwłaszcza zbyt rzadkie mycie rąk, ale też spożywanie surowego lub niedogotowanego mięsa.

Owsicę i glistnicę leczy się preparatami dostępnymi na receptę. Leki na tasiemczycę nie są dostępne w aptekach, sprowadza się je do Polski w ramach importu docelowego.

Owsiki

W krajach rozwiniętych ludzi najczęściej atakują owsiki - nicienie długości od kilku do kilkunastu milimetrów, pasożytujące w jelicie ślepym. Przenoszą się one drogą pokarmową lub wziewną - jaja robaków można połknąć, przenosząc rękoma bezpośrednio do ust, lub wdychając kurz, w którym się one znajdują.

Owsiki najczęściej atakują dzieci w wieku przedszkolnym.

Larwy owsików wylęgają się w jelicie cienkim, a osobniki dorosłe bytują w końcowym odcinku jelita cienkiego i w jelicie grubym. Okres rozwoju owsika trwa od dwóch do czterech tygodni. Zapłodnione samice wędrują w pobliże odbytu, gdzie – najczęściej w czasie snu człowieka – składają jaja. Samica żyje od czterech do 12 tygodni; po złożeniu jaj ginie.

Jest to tylko część artykułu, zobacz całość na ŚwiatPrzychodni.pl