Cukrzyca ciążowa stanowi zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia mamy i dziecka. Występuje u ok. 10 proc. kobiet w ciąży. Odsetek ten jednak wciąż wzrasta w związku z rozpowszechnieniem otyłości i odkładaniem macierzyństwa na później. Wcześnie diagnozując i dobrze lecząc to zaburzenie, można zapobiec jego groźnym skutkom.

Terminem cukrzyca ciążowa określa się zaburzenia metabolizmu węglowodanów, które po raz pierwszy zostały rozpoznane w okresie ciąży. Choć po urodzeniu dziecka zwykle ustępują, to zwiększają ryzyko, że kobieta zachoruje w przyszłości na cukrzycę, zwłaszcza typu 2.

Które kobiety najbardziej zagrożone?

Na cukrzycę ciążową narażone są ciężarne po 35. roku życia, które urodziły dziecko ważące powyżej 4 kg, dziecko z wadą rozwojową,

Mogą na nią zapaść kobiety, u których w przeszłości stwierdzono zgon wewnątrzmaciczny płodu, cierpią na zespół policystycznych jajników, mają nadciśnienie tętnicze, są otyłe lub mają nadwagę, są rodzinnie obciążone ryzykiem cukrzycy typu 2, rodziły wiele dzieci, rozpoznano u nich cukrzycę ciążową w którejś z poprzednich ciąż.

Jest to tylko część artykułu, zobacz całość na ŚwiatPrzychodni.pl