Jeśli pracujemy przy komputerze, powinniśmy zadbać, by stanowisko było odpowiednio do nas dostosowane. Na nasz komfort duży wpływ ma m.in. krzesło, które powinno zapewniać wygodną pozycję i swobodę ruchów, prawidłowe ustawienie monitora i wielkość biurka.

Ogólna zasada jest taka: po każdej godzinie pracy przy komputerze powinniśmy zrobić 5 minut przerwy: wstać z krzesła, wykonać proste ćwiczenia, które pozwolą rozluźnić mięśnie.

Praca przy biurku może być szkodliwa

Chociaż praca przy komputerze nie wymaga podnoszenia ciężarów, jest ona przyczyną dolegliwości ze strony układu mięśniowo-szkieletowego.

Specjaliści tłumaczą, że w przypadku wysiłku dynamicznego, np. przy przenoszeniu ciężarów, włókna mięśniowe ulegają naprzemiennemu rozciąganiu i kurczeniu się - dzięki temu mięśnie są dobrze ukrwione; dopływa do nich wystarczająca ilość tlenu i środków odżywczych, a toksyczne produkty przemiany materii mogą być z nich usuwane. Dlatego prace, w których przeważa wysiłek dynamiczny - przy zachowaniu norm i zasad bezpieczeństwa - mogą trwać stosunkowo długo, nie wywołując urazów oraz objawów zmęczenia.

Jest to tylko część artykułu, zobacz całość na ŚwiatPrzychodni.pl