W Szpitalu Miejskim w Rudzie Śląskiej udało się wykarmić dziecko urodzone przedwcześnie w 23. tygodniu ciąży i pozostawione przez matkę w szpitalu. Otrzymało pokarm matki z banku mleka kobiecego.
Dziecko w dobrym stanie, jak zapewniali lekarze, wypisano z ośrodka perinatologicznego i trafiło do rodziny zastępczej. Wykarmienie maleństwa mlekiem kobiecym nie byłoby jednak możliwe, gdyby w rudzkim szpitalu nie powstał bank mleka kobiecego.
Pierwszy w Polsce bank mleka kobiecego rozpoczął działalność w Szpitalu im. W. Orłowskiego CMPK w Warszawie w marcu 2012 r. Potem powstały kolejne m.in. w Rudzie Śląskiej i Toruniu. Na świecie tworzone są od ponad 100 lat.
Wcześniaki w pierwszej kolejności
Mleko z banków w pierwszej kolejności podawane jest przedwcześnie urodzonym dzieciom z małą masą ciała - poniżej 1 kg. W drugiej kolejności są pozostałe wcześniaki, ale poza nimi z mleka kobiecego mogą skorzystać również dzieci urodzone w terminie, kiedy matka ma niewystarczającą laktację lub nie może karmić naturalnie z powodu choroby lub przyjmowania leków.