Rak jelita grubego (okrężnicy i odbytnicy) to drugi pod względem częstotliwości występowania nowotwór złośliwy w Polsce - rocznie rozpoznaje się ponad 14 tys. przypadków. Ryzyko zachorowania rośnie z wiekiem; największe jest wśród osób po 65. roku życia.

Choroba rozwija się najczęściej przez kilkanaście lat z łagodnych zmian tzw. polipów, które we wczesnym stadium zazwyczaj nie powodują objawów. Według naukowych szacunków ich usunięcie może zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwór jelita grubego o 60 do 90 proc. Także sam rak wcześnie wykryty jest również bardzo często wyleczalny. Dlatego tak ważne są badania profilaktyczne.

Bezpłatna, profilaktyczna kolonoskopia - dla kogo?

Od 2000 r. w ramach finansowanych przez Ministerstwo Zdrowia Badań Przesiewowych dla wczesnego wykrywania raka jelita grubego wykonywana jest bezpłatna profilaktyczna kolonoskopia. Od 2012 r. imienne zaproszenia do programu otrzymują osoby w wieku 55-64 lata. Zaproszenie nie może być przekazane innej osobie i zawiera proponowaną datę badania. Pacjent ma możliwość zarówno zmiany tego terminu, jak i rezygnacji z badania w dowolnym momencie.

Jest to tylko część artykułu, zobacz całość na ŚwiatPrzychodni.pl