Choroba Parkinsona kojarzona jest głównie z drżeniem kończyn, tymczasem jeśli ono występuje to jedynie w początkowej fazie choroby. Oblicze tego schorzenia jest zupełnie inne.

Drżenie kończyn nie jest najbardziej niepokojącym objawem tego schorzenia. - Nawet jeśli jest dokuczliwe, to zwykle dobrze rokuje, świadczy bowiem o łagodniejszym przebiegu schorzenia – twierdzi prof. Andrzej Bogucki, prezes Polskiego Towarzystwa Choroby Parkinsona i Innych Zaburzeń Ruchowych.

Drżenie kończyn u chorych na chorobę Parkinsona występuje nie tylko podczas trzymania ręką szklanki z wodą. Wielu chorym dokucza tzw. drżenie spoczynkowe, np. głowy, które nasila się na skutek emocji.

Spowolnione ruchy, szarpanie ciałem

Chorzy znacznie częściej odczuwają spowolnienie i zubożenie ruchowe, a także sztywność mięśni oraz zaburzenia równowagi. Mają duże trudności z rozpoczęciem wszelkiego ruchu, a szczególnie z wykonywaniem ruchów precyzyjnych. Nawet chód może sprawiać im spore kłopoty, w zaawansowanej chorobie jest on jedynie tzw. szurający, drobnymi krokami.

Jest to tylko część artykułu, zobacz całość na ŚwiatPrzychodni.pl