Do przychodni na warszawskim Mokotowie rodzice przyprowadzili trzylatka z zaburzeniami świadomości. Okazało się, że otrzymał syropy na kaszel - różne, ale tak samo działające. Rodzice nie wiedzieli, że oba zawierają pobudzającą układ nerwowy pseudoefedrynę. Doszło do groźnego przedawkowania leku.

Taki błąd popełnia wiele osób – zażywa preparaty sprzedawane pod różnymi nazwami zawierające tę samą substancję czynną, którą łatwo wtedy przedawkować. Często są to środki na kaszel i katar.

U chłopca zaburzenia świadomości powstały po zażyciu dwóch popularnych syropów łagodzących kaszel: tussipectu i actifedu. Rodzice malca każdy z leków podawali w normalnych dawkach. Ponieważ obydwa zawierają pseudoefedrynę, doszło do skumulowania się tej substancji w organizmie.

Ten sam lek, inne nazwy

Pseudoefedryna jest składnikiem wielu leków dostępnych bez recepty stosowanych na schorzenia górnych dróg oddechowych. Podawane są one w tabletkach, kroplach na katar i syropach na kaszel i na zatoki.

Jest to tylko część artykułu, zobacz całość na ŚwiatPrzychodni.pl