Ciągły rozwój technologiczny pozwala na stosowanie innowacyjnych rozwiązań, które znacznie podnoszą codzienną jakość życia. Należą do nich m.in. recepty elektroniczne, które możesz zrealizować w każdej aptece na terenie kraju. Już dziś dowiedz się, jak to działa!
E-recepty na stałe wpisały się do codzienności służby zdrowia. Po raz pierwszy pojawiły się w Polsce już w 2019 roku. Obecnie stanowią domyślny sposób przepisywania leków. Stanowią ogromne ułatwienie dla pacjentów, farmaceutów oraz lekarzy. Już dziś przekonaj się, czym dokładnie jest e-recepta i jak ją zrealizujesz.
Czym jest e-recepta?
Recepty elektroniczne stanowią cyfrową alternatywę dla tradycyjnych recept wystawianych w czasie wizyt lekarskich. Dokument wprowadzany jest bezpośrednio do systemu elektronicznego, dzięki czemu masz do niego dostęp bezpośrednio przez Internetowe Konto Pacjenta. Pacjent może otrzymać także wydruk dokumentu z kodem kreskowym, który zawiera wszelkie niezbędne informacje dla farmaceuty.
W przypadku wizyty zdalnej otrzymasz 4-cyfrowy kod SMS-em lub plik PDF na podany podczas zapisu adres mailowy. W ten sposób bez trudu uzyskasz dostęp do recepty w najwygodniejszy dla siebie sposób. Warto pamiętać o tym, że na Internetowym Koncie Pacjenta znajdziesz również informacje dotyczące dawkowania leków. Wielu lekarzy zgadza się przy tym na automatyczne odnawianie recept elektronicznych w przypadku chorób przewlekłych.
Jak zrealizować e-receptę?
E-receptę możesz zrealizować w każdej aptece na terenie kraju. Od 2020 roku jest to domyślny sposób wystawiania recept. W zależności od osobistych preferencji możesz zrealizować ją samodzielnie lub poprosić bliską osobę o wykupienie leku.
Podczas wizyty w aptece możesz przedstawić papierowy wydruk lub podać 4-cyfrowy kod. W takiej sytuacji jednak farmaceuta zapyta dodatkowo o numer PESEL. Pracownicy apteki mogą zeskanować przy tym kod kreskowy bezpośrednio z ekranu Twojego telefonu, jeśli otrzymałeś receptę w pliku PDF.
Ogromnym ułatwieniem jest wystawianie tzw. recept zbiorczych, które obejmują 5 pojedynczych e-recept. W takiej sytuacji pacjent może wykupić każdy lek w innej aptece w dogodnym dla siebie terminie w ciągu 30 dni od daty wystawienia. Nie zapomnij jednak o tym, że recepty na antybiotyk są ważne jedynie 7 dni.
Kiedy lekarz wystawi tradycyjną papierową receptę?
Kilka lat temu lekarze zostali zobowiązani do wystawiania recept elektronicznych. W niektórych przypadkach jednak konieczne może okazać się wystawienie tradycyjnej, papierowej recepty. . Sytuacje takie mają jednak charakter wyjątkowy i ograniczone są do szczególnych okoliczności. Do konieczności takiej dochodzi przeważnie w przypadku braku dostępu do usług telekomunikacyjnych oraz jeśli pacjent nie ma ustalonej tożsamości.
Tradycyjne recepty wystawiane są również w przypadku awarii oraz w czasie wizyt domowych. Lekarz nie ma wtedy dostępu do systemu cyfrowego. Papierowe dokumenty bywają wystawiane także, gdy lek sprowadzany jest z zagranicy lub receptę wystawia osoba posiadająca do tego uprawnienia zgodnie z prawem Unii Europejskiej.
Komentarze (0)