Cukrzyca zaliczana jest do chorób metabolicznych. Dlatego też może wpłynąć na pojawienie się niedoborów żywieniowych, które oddziałują na ogólny stan organizmu, osłabiając go. Z tego powodu w przypadku diabetyków tak istotne jest wdrożenie zdrowej i zbilansowanej diety. Czasami jednak nie da się dostarczyć z pożywieniem wszystkich niezbędnych witamin i minerałów w taki sposób, aby ich stężenie we krwi było utrzymane na optymalnym poziomie. W takim przypadku można sięgnąć po suplementy dla diabetyków. Jakich witamin może brakować osobom chorym na cukrzycę? Podpowiadamy.

Witaminy z grupy B

Przed rozpoczęciem suplementacji jakichkolwiek witamin, należy wcześniej wykonać badania laboratoryjne i oznaczyć stężenie poszczególnych składników we krwi. Jeżeli wynik wykaże, że brakuje nam niektórych substancji, wówczas możemy zacząć stosować suplementy dla diabetyków. Poziom jakich witamin warto zbadać? Przede wszystkim witamin z grupy B, ponieważ chronią one przed niektórymi powikłaniami cukrzycowymi, takimi jak na przykład neuropatia cukrzycowa wywołana podniesioną glikemią. Z tego powodu warto zbadać witaminę B1, B2 i B6. Jednak zazwyczaj w przypadku zdrowej, zbilansowanej diety, nie obserwuje się niedoborów tych składników.

Nieco inaczej sytuacja jednak wygląda w przypadku witaminy B12, a także kwasu foliowego. One również są bardzo istotne dla cukrzyków, ponieważ biorą udział na przykład w procesie produkcji czerwonych krwinek. Często jednak obserwuje się ich niedobory zwłaszcza u osób, które stosują dietę wegetariańską oraz u diabetyków leczonych metforminą.

Witaminy o działaniu antyoksydacyjnym

Ze względu na to, że podwyższona glikemia sprzyja powstawaniu wolnych rodników, diabetycy powinni zwracać szczególną uwagę na to, aby nie doprowadzić do niedoborów witamin o działaniu antyoksydacyjnym. Właściwości takie wykazuje na przykład witamina A, E oraz C. Zwłaszcza ta ostatnia jest szczególnie istotna dla diabetyków, ponieważ ma zdolność utrzymania równowagi oksydacyjnej i bierze udział w syntezie kolagenu, a więc składnika tkanki łącznej, który buduje między innymi ściany naczyń krwionośnych. Uszkodzenia naczyń krwionośnych siatkówki prowadzą do retinopatii, czyli dość częstego powikłania, zwłaszcza niewyrównanej cukrzycy.

Witamina D

W okresie jesienno-zimowym ze względu na nasze położenie geograficzne, suplementacja witaminy D polecana jest wszystkim osobom, również diabetykom. Składnik ten dla cukrzyków jest jednak szczególnie istotny ze względu na to, że wspiera metabolizm cukrów. Jego niedobór może zwiększać ryzyko występowania cukrzycy. Pamiętajmy jednak, że witamina D, A i E rozpuszczalne są w tłuszczach, dlatego skutki ich przedawkowania mogą być dotkliwe. Diabetycy powinni więc wszelkie suplementy zażywać pod kontrolą lekarza.

Możesz ocenić ten artykuł: